Skip to content

38 Oregon Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 8, 2006

Property Information

Block2467
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$97,600
67%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+6.7%
2024$4,776+1.2%
2023$4,718-11.2%
2022$5,311+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5486, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3669, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1950