Skip to content

2802 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block2469
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
33%
Improvement Value:$112,100
67%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,889+6.7%
2024$5,519+1.2%
2023$5,452+4.1%
2022$5,235+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4603, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 2566, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1930