Skip to content

71 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1997

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block2475
Lot11.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
27%
Improvement Value:$183,500
73%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+6.7%
2024$8,307+1.2%
2023$8,206+4.1%
2022$7,880+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 6223, Page 1146Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3269, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1997