Skip to content

200 Pitman Ave

Trenton, NJ 08610

Built 2005

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block2238
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
15%
Improvement Value:$167,400
85%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+6.7%
2024$6,527+1.2%
2023$6,448-10.9%
2022$7,238+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5413, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4864, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$8,800
DeedBook NaN, Page NaN