Skip to content

33 Taft Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block2476
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
27%
Improvement Value:$172,900
73%
Total Assessment$238,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+6.7%
2024$7,868+1.2%
2023$7,772+4.1%
2022$7,463+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 6257, Page 550Recorded8/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958