Skip to content

3 Alpha Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block2550
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
34%
Improvement Value:$144,900
66%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+6.7%
2024$7,283+1.2%
2023$7,195+4.1%
2022$6,908+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6302, Page 855Recorded10/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 2525, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1958