Skip to content

97 Ruskin AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block2480
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
29%
Improvement Value:$105,000
71%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+6.7%
2024$4,908+1.2%
2023$4,849-11.2%
2022$5,458+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6358, Page 1751Recorded2/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2535, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1952