Skip to content

211 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 11, 1993

Property Information

Block2454
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
34%
Improvement Value:$111,900
66%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,758+2.2%
2024$5,632+1.2%
2023$5,563-11.2%
2022$6,262+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2651, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1955