Skip to content

82 Linden AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 1989

Property Information

Block2480
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
36%
Improvement Value:$80,700
64%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+7.1%
2024$3,942+1.3%
2023$3,891-11.8%
2022$4,411+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940