Skip to content

37 Maple Shade Ave WestTrenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block2484
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
34%
Improvement Value:$128,000
66%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,854+6.7%
2024$6,424+1.2%
2023$6,347+4.1%
2022$6,094+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft1,226DeedBook 6468, Page 424Recorded12/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6016, Page 393

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4558, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1946