Skip to content

58 Locust Ave WestTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block2525
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$114,700
65%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+11.5%
2024$5,553+1.3%
2023$5,483+4.3%
2022$5,255+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,200DeedBook 6560, Page 1099Recorded7/1/2024

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5409, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940