Skip to content

58 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block2488
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
37%
Improvement Value:$103,800
63%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+6.7%
2024$5,443+1.2%
2023$5,377+4.1%
2022$5,163+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,310DeedBook 6454, Page 1765Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 6313, Page 319Recorded1/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925