Skip to content

3102 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block2488
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class10
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
18%
Improvement Value:$124,300
82%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+6.7%
2024$5,007+1.2%
2023$4,947+4.1%
2022$4,750+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft864DeedBook 6552, Page 1920Recorded4/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930