Skip to content

134 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block2489
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
27%
Improvement Value:$149,500
73%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+6.7%
2024$6,751+1.2%
2023$6,670+4.1%
2022$6,404+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2286, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900