Skip to content

100 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 1, 1995

Property Information

Block2489
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class10
Description2SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
33%
Improvement Value:$114,200
67%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+6.7%
2024$5,632+1.2%
2023$5,563-34.2%
2022$8,450+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2966, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1940