Skip to content

1812 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block2490
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
33%
Improvement Value:$121,600
67%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+6.7%
2024$6,031+1.2%
2023$5,958+4.1%
2022$5,721+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6291, Page 839Recorded7/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 2113, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1950