Skip to content

2 Garden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block2494
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page255

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
32%
Improvement Value:$156,700
68%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+6.7%
2024$7,613+1.2%
2023$7,521+4.1%
2022$7,222+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 6240, Page 1652Recorded2/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3421, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1976