Skip to content

74 Bradford Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1971

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block2475
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
36%
Improvement Value:$117,100
64%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+6.7%
2024$6,081+1.2%
2023$6,007+4.1%
2022$5,768-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6334, Page 241

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6334, Page 241Recorded7/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971