Skip to content

1812 Spruce St

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block2494
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page255

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
27%
Improvement Value:$178,500
73%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+6.7%
2024$8,132+1.2%
2023$8,034+4.1%
2022$7,713+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,744DeedBook 6602, Page 1263Recorded9/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940