Skip to content

1747 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block2471
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,700
28%
Improvement Value:$164,200
72%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+6.7%
2024$7,511+1.2%
2023$7,420+4.1%
2022$7,124+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000
Sq Ft1,715DeedBook 6604, Page 1638Recorded10/17/2025

Property Sale

Sale
$427,750
Sq Ft1,715DeedBook 6555, Page 405Recorded4/30/2024

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 3186, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1950