Skip to content

178 Chapman AveTrenton, NJ 08610

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block2498
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
30%
Improvement Value:$158,700
70%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+6.7%
2024$7,455+1.2%
2023$7,365+4.1%
2022$7,071+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993