Skip to content

155 Bradford AveTrenton, NJ 08610

Built 1970

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Jan 29, 1993

Property Information

Block2498
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
31%
Improvement Value:$146,600
69%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+6.7%
2024$7,055+1.2%
2023$6,970+4.1%
2022$6,692+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 2657, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1970