Skip to content

178 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block2500
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
32%
Improvement Value:$144,700
68%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,460+6.7%
2024$6,992+1.2%
2023$6,908+4.1%
2022$6,633+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6205, Page 1109Recorded11/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 4239, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4063, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$36,500
DeedBook 2346, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1930