Skip to content

53 Althea AveTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block2522
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page295

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
35%
Improvement Value:$147,200
65%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+6.7%
2024$7,478+1.2%
2023$7,387+4.1%
2022$7,093+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6216, Page 710Recorded4/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5932, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$157,500
DeedBook 4186, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$55,900
DeedBook 2080, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1950