Skip to content

18 James Cubberly CtTrenton, NJ 08610

Built 1984

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 13, 1998

Property Information

Block2523
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$102,500
66%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+6.7%
2024$5,146+1.2%
2023$5,084+4.1%
2022$4,881+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3410, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 2739, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$73,040
DeedBook 2270, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1984