Skip to content

21 James Cubberly CtTrenton, NJ 08610

Built 1984

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block2523
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
33%
Improvement Value:$112,200
67%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,878+6.7%
2024$5,509+1.2%
2023$5,443+4.1%
2022$5,226+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$231,500
DeedBook 5231, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2843, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2611, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$70,465
DeedBook 2270, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1984