Skip to content

10 Abbott Farm Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1984

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Feb 23, 2007

Property Information

Block2523
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$103,400
66%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+6.7%
2024$5,176+1.2%
2023$5,113+4.1%
2022$4,909+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 5590, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3733, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2696, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$64,625
DeedBook 2255, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1984