Skip to content

2 Robert Pearson Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block2523
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
37%
Improvement Value:$91,900
63%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+6.7%
2024$4,796+1.2%
2023$4,738+4.1%
2022$4,549+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,120DeedBook 6540, Page 1600Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6207, Page 1409Recorded12/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 6061, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4867, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3156, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1985