Skip to content

3270 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1979

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block2524
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
28%
Improvement Value:$143,000
72%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+6.7%
2024$6,523+10.8%
2023$5,890+4.1%
2022$5,655+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,248DeedBook 6437, Page 67Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6216, Page 1709Recorded4/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1979