Skip to content

7 Damon AveTrenton, NJ 08610

Built 1980

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block2431
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
34%
Improvement Value:$148,600
66%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+6.7%
2024$7,438+1.2%
2023$7,348+4.1%
2022$7,056+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 6335, Page 1457Recorded8/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 6047, Page 813

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 2521, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1980