Skip to content

142 Phillips Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Date
Oct 18, 2012

Property Information

Block2529
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
32%
Improvement Value:$130,800
68%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+6.7%
2024$6,352+1.2%
2023$6,275+4.1%
2022$6,025+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948