Skip to content

120 Phillips Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block2529
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
40%
Improvement Value:$92,300
60%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,420+6.7%
2024$5,080+1.2%
2023$5,018+4.1%
2022$4,819+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947