Skip to content

1895 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1970

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block2530
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
23%
Improvement Value:$193,200
77%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,803+26.1%
2024$6,983+1.2%
2023$6,898+4.1%
2022$6,623+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,100DeedBook 6499, Page 149Recorded9/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$333,500
DeedBook 5200, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4245, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3915, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1970