Skip to content

2047 Kinter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block2531
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
31%
Improvement Value:$135,000
69%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893+6.7%
2024$6,461+1.2%
2023$6,382+4.1%
2022$6,128+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,342DeedBook 6466, Page 310Recorded12/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950