Skip to content

2028 Kinter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block2532
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
40%
Improvement Value:$92,100
60%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,430+6.7%
2024$5,090+1.2%
2023$5,028+4.1%
2022$4,828+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6400, Page 720

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,044DeedBook 6400, Page 720Recorded3/23/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 6204, Page 774Recorded10/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 6115, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5791, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1950