Skip to content

445 White Horse Ave -U201Trenton, NJ 08610

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block2533
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
31%
Improvement Value:$144,900
69%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,411+6.7%
2024$6,946+1.2%
2023$6,862+4.1%
2022$6,589+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5322, Page 141

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2763, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1987