Skip to content

22 Mallory Way

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 14, 2024

Property Information

Block2535
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
31%
Improvement Value:$175,700
69%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,954+6.7%
2024$8,393+2.9%
2023$8,154+7.6%
2022$7,579+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,740DeedBook 6574, Page 1883Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,740DeedBook 6418, Page 1486Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6255, Page 1451Recorded7/15/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6246, Page 113Recorded4/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960