Skip to content

9 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block2535
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
36%
Improvement Value:$138,100
64%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637+6.7%
2024$7,158+1.2%
2023$7,071+4.1%
2022$6,789+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$292,000
DeedBook 5409, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3310, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1958