Skip to content

4 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block2536
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
31%
Improvement Value:$164,400
69%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,419+6.7%
2024$7,891+8.0%
2023$7,309+4.1%
2022$7,018+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,484DeedBook 6418, Page 601Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6266, Page 1838Recorded11/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5939, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2748, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1962