Skip to content

17 Wolf Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$296,100
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2537
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
39%
Improvement Value:$104,600
61%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+6.7%
2024$5,651+6.0%
2023$5,333+4.4%
2022$5,111+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$296,100
Sq Ft1,171DeedBook 6486, Page 951Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953