Skip to content

730 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$159,609
Last Sale Date
Jan 3, 2018

Property Information

Block2537
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
42%
Improvement Value:$88,000
58%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+6.7%
2024$5,011+1.2%
2023$4,950+4.1%
2022$4,753+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$159,609
DeedBook 6312, Page 1074

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 5020, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$138,750
DeedBook 4266, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 2905, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1953