Skip to content

724 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block2537
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
41%
Improvement Value:$90,900
59%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,448+6.7%
2024$5,106+1.2%
2023$5,045+4.1%
2022$4,844+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 4220, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$79,300
DeedBook 3591, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1953