Skip to content

634 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block2537
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
27%
Improvement Value:$154,100
73%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+6.7%
2024$6,999+1.2%
2023$6,914+4.1%
2022$6,639+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,208DeedBook 6593, Page 1271Recorded6/12/2025

Property Sale

SaleMulti
$61,900
DeedBook 2188, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1950