Skip to content

251 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block2542
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
34%
Improvement Value:$145,000
66%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+6.7%
2024$7,243+1.2%
2023$7,156+4.1%
2022$6,871+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6331, Page 212Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 6177, Page 26Recorded8/22/2013

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4103, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1955