Skip to content

305 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 15, 2005

Property Information

Block2542
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
31%
Improvement Value:$169,200
69%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+6.7%
2024$8,043+1.2%
2023$7,945+4.1%
2022$7,629+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5017, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4680, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1959