Skip to content

11 Anita WayTrenton, NJ 08610

Built 1965

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block2547
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
34%
Improvement Value:$147,100
66%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+6.7%
2024$7,339+1.2%
2023$7,250+4.1%
2022$6,962+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 6199, Page 1159Recorded8/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$274,900
DeedBook 4789, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3533, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1965