Skip to content

95 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block2549
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
38%
Improvement Value:$120,100
62%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.7%
2024$6,421+1.2%
2023$6,343+4.1%
2022$6,091+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft936DeedBook 6434, Page 101Recorded3/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955