Skip to content

14 Holland Terrace

Trenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block2549
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
24%
Improvement Value:$263,000
76%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,147+6.7%
2024$11,385+1.2%
2023$11,248+4.1%
2022$10,799+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 6329, Page 67Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5156, Page 173

Property Sale

Sale
$198,617
DeedBook 3130, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1996