Skip to content

228 Sharps LaneTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$194,663
Last Sale Date
Jun 11, 1996

Property Information

Block2549
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
23%
Improvement Value:$269,500
77%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,334+6.7%
2024$11,561+1.2%
2023$11,421+4.1%
2022$10,966+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$194,663
DeedBook 3080, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1996