Skip to content

635 Gropp AvenueTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 21, 2004

Property Information

Block2549
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
26%
Improvement Value:$230,000
74%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,977+6.7%
2024$10,289+1.2%
2023$10,164+4.1%
2022$9,759+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4908, Page 85

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3148, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1996